0

اتریوم 2.0 پروژه ای جاه طلبانه همراه با وابستگی زیاد به نوسانات قیمت

بازدید 315

حتما تا به حال اخبار زیادی در مورد پروژه بزرگ اتریوم 2.0 (Ethereum 2.0) شنیده اید، با وجود پپیش بینی های فراوان و پیگیری های افراد زیادی در این مورد باز هم هنوز مشخص نشده دقیقا چه تاریخی از این پروژه بزرگ و جاه طلبانه ویتالیک بوترین رونمایی خواهد شد.
به گزارش وبسایت ambcrypto   تنر هوبان (Tanner Hoban) و تام بورگرز از شرکت Consensys پس از دریافت بودجه قابل توجهی از MolockDAO، تلاش خود را برای بررسی اقتصاد شبکه اتریوم ۲.۰ به امید ویژگی v0.12 انجام داده‌اند. با تحلیل سیستم مبتنی بر انگیزه گواه اثبات سهام (POS) در طی چهار ماه گذشته، این گزارش حاکی از سلسله نکاتی است که در مطالعات دیگر مورد بحث قرار نگرفته است.
این پروژه به منظور به دست آوردن داده‌های سازنده، به تدریج نزدیک به ۱۰۰ متغیر را که بر خروجی‌ها تأثیر می‌گذارد، توسعه داده و به کار گرفته است. این مدل به صورت پویا سودآوری تاییدکنندگان از تأثیر بر امنیت شبکه، و مجموعه‌ای از فرضیات ارزیابی هزینه حمله به شبکه را توسعه داده است.
این گزارش می‌گوید که بر خلاف هر پروتکل امنیتی در شبکه فعلی اتریوم، شبکه اتریوم ۲.۰ بسیار به نوسانات قیمت وابسته است. طبق این تحلیل، کل اتر ذخیره شده به صورت متغیر کنترل خواهد شد؛ زیرا این امر به تعداد کاربران وابسته خواهد بود. با این حال حرکت غیر ارادی قیمت اتر، از کنترل سیستم خارج است.
نوسان می‌تواند از منابع مختلفی نشات بگیرد و غیر مستقیم روی قیمت اتریوم و اتر استیک شده تاثیر بگذارد. با توجه به این که دارایی‌های دیجیتال پایدارترین دارایی در صنعت مالی نیستند، چنین وضعیتی می‌تواند مشکل بزرگی برای شبکه ایجاد کند. اپیزود مشابهی که اثرات ماه مارس ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد و می‌تواند پیامدهای عظیمی روی شبکه آینده داشته باشد، به طور غیرمستقیم هزینه حمله به بلاک‌چین را کاهش می‌دهد.
قیاس جالب دیگری که این گزارش مطرح می‌کند، این واقعیت است که اتریوم ۲.۰ در مقایسه با اتریوم ۱.۰ سرمایه کمتری را صرف امنیت شبکه خواهد کرد.

با استفاده از مشخصات یکی از فازهای اجرایی اتریوم ۲.۰ به نام بیکن چین (beacon chain)، و با ۱۵.۵ میلیون اتر استیک شده (۱۳.۸ درصد)، تخمین زده می‌شود که تورم شبکه نزدیک به ۰.۵۵ درصد در سال باشد که بسیار کمتر از ۴ تا ۴.۵ درصد فعلی شبکه گواه اثبات کار اتریوم است.

هنوز هم مشکلات با فاز ۰ ، فاز ۱ و حمله‌های DeFi سد راه این پروژه هستند!

اکنون چندین نقص در رابطه با امنیت و اجرای در جامعه مورد بحث قرار گرفته است؛ اما این حس پذیرش وجود دارد که پس از اجرای صحیح درست خواهد شد. گزارش حاکی از این است که اتریوم ۲.۰ با این قضیه هنوز فاصله دارد.
فقدان یک پل دو طرفه بین شبکه فعلی و اتریوم ۲.۰، به معنای عدم توانایی در تراکنش در فاز ۰ و فاز ۱ است. از این رو امکان دارد نقدینگی در هر دو مرحله مسئله اصلی باشد و کمبود نقدینگی منجر به تمرکز بالای تاییدکنندگان در استفاده از این پلتفرم‌ها می‌شود و ریسک تمرکز و غیرقابل پیش بینی بودن را افزایش می‌دهد.
علاوه بر این گفته شد که حمله به اتریوم ۲.۰ بسیار ساده‌تر از اتریوم ۱ خواهد بود که برای جامعه مناسب نیست. با توجه به DeFi، پیش از این چندین حمله به شبکه اتریوم ۱.۰ انجام شده است.
با توجه به فشارهای فیزیکی و سخت افزاری شبکه، مشارکت به حداقل سخت افزار و مصرف برق می‌رسد. از این رو هکرها به جای استفاده از سخت افزارهای گران‌قیمت، تنها به اتر بیشتری برای حمله نیاز دارند. در آخرین گزارش های وبسایت consensys در مورد این پروژه مطرح شده :
” اکوسیستم اتریوم به سرعت در حال تکامل بوده و اتر نیز به عنوان یک دارایی همین گونه است؛ با افزایش حجم معاملات آپشن‌، ابزارهای مالی منحصر به فرد مانند وام های سریع در سوء استفاده‌های مخرب استفاده می‌شود. با این جریان، اوراق مشتقه به مورد محبوب حمله به مخالفان تبدیل می‌شوند.”
با وجود داده های شفافی که در تمامی وبسایت های مطرح حوزه ارزهای دیجیتال و نظرات صاحبنظران باز هم پروژه بزرگ اتریوم 2.0 مسیر طولانی تا تحقق اهداف خود دارد.
حال شما بگویید آیا این پروژه می تواند سکوی پرتاب اتریوم و عدم وابستگی آن به بیت کوین تبدیل شود؟با نظرات ارزشمند خود در بحث شرکت کنید و از تخفیف‌های عالی گروه جغد خردمند بهره‌مند گردید.
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
⚜️The Wise Owl Trader ⚜️
کانال تلگرام: جغد خردمند

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید